Procedura dotyczy przyznania akredytacji placówkom doskonalenia nauczycieli. Akredytacja stanowi potwierdzenie, że dana placówka zapewnia wysoką jakość prowadzonych form doskonalenia nauczycieli.
Akredytację przyznaje kurator oświaty właściwy dla siedziby placówki, w drodze decyzji administracyjnej.
I. Dokumenty wymagane do załatwienia sprawy:
- wniosek o przyznanie akredytacji (Załącznik Nr 1);
- statut placówki doskonalenia;
- plan pracy placówki doskonalenia na rok szkolny i sprawozdanie z realizacji planu pracy placówki doskonalenia za dany rok szkolny, przygotowane zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia, za okres ostatnich 5 lat szkolnych;
- uzasadnienie wniosku zawierające własną ocenę działalności placówki doskonalenia za okres ostatnich 5 lat szkolnych opracowaną przez dyrektora placówki doskonalenia (Załącznik Nr 2);
- informacja o kwalifikacjach zatrudnionej kadry (Załącznik Nr 3);
- wnioski z analizy informacji pozyskanych od nauczycieli, szkół i placówek korzystających z jej oferty są wykorzystywane do doskonalenia procesów edukacyjnych i działań prowadzonych przez placówkę doskonalenia, za okres ostatnich 5 lat szkolnych;
- wnioski i rekomendacje, na podstawie których przygotowuje się ofertę placówki doskonalenia oraz planuje i podejmuje działania służące podnoszeniu jakości jej pracy;
- opis systemu zapewniania jakości;
- dowód wniesienia opłaty, albo oświadczenie dyrektora, że placówka doskonalenia całość kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli będzie prowadzić nieodpłatnie.
W przypadku placówki doskonalenia posiadającej wstępną akredytację do wniosku dołącza się dokumenty, o których mowa w pkt. 3-8, obejmujące cały okres jej działalności.
II. Opłata:
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy:
Kuratorium Oświaty w Krakowie
NBP O/O Kraków 35 1010 1270 0023 0722 3100 0000
Tytuł wpłaty – opłata akredytacyjna, nazwa placówki.
- Wysokość opłaty akredytacyjnej obowiązującej na dany rok kalendarzowy publikowana jest na stronie internetowej kuratorium.krakow.pl w zakładce Pozostałe sprawy/Akredytacja.
- Z opłat są zwolnione placówki, które prowadzą całość kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli nieodpłatnie.
- Opłata od chwili złożenia wniosku o przyznanie akredytacji wstępnej nie podlega zwrotowi.
III. Miejsce i sposób złożenia dokumentów:
Kuratorium Oświaty w Krakowie, ul. Szlak 73, 31-153 Kraków (Kancelaria – Dziennik Podawczy) – osobiście lub listownie
IV. Termin składania wniosków:
Wnioski mogą być składane przez cały rok.
W celu zachowania ciągłości akredytacji wniosek o przyznanie kolejnej należy złożyć co najmniej 3 miesiące przed upływem 5 lat od daty przyznania akredytacji.
V. Termin załatwienia sprawy:
1 miesiąc, w sprawach skomplikowanych 2 miesiące
VI. Osoby do kontaktu:
Wydział Pragmatyki Zawodowej
Zespół Pragmatyki i Akredytacji
Ewa Włodarczyk – starszy specjalista, tel. 12 448-11-63
Monika Broś – starszy specjalista, tel. 12 448-11-13
Monika Korta-Nalepa, starszy specjalista, tel. 12 448-11-13
Marta Rogozińska-Owsiak – Dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej
VII. Informacje dodatkowe:
- Akredytację przyznaje się na okres 5 lat. Przed upływem tego okresu, kurator oświaty przeprowadza kolejną ocenę działalności danej placówki. Czynności postępowania przeprowadza zespół akredytacyjny.
- W pracach zespołu akredytacyjnego, może uczestniczyć, w charakterze obserwatora, przedstawiciel organu prowadzącego placówkę doskonalenia ubiegającą się o akredytację lub wskazany przez ten organ dyrektor szkoły lub placówki posiadający stopień nauczyciela dyplomowanego lub nauczyciel dyplomowany albo nauczyciel akademicki, posiadający udokumentowany dorobek zawodowy w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
VIII. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2738)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 października 2018 r. w sprawie akredytacji placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 2029)