24 lutego 2023

Małopolski Kurator Oświaty zaprasza szkoły na uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice
Szkół Małopolski

 

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe, czczące pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, tzw. Drugiej Konspiracji, którzy stanowili ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR.

Żołnierze Wyklęci nie godzili się na sowiecką okupację naszego kraju po 1945 r. oraz narzucany siłą ustrój komunistyczny. Po drugiej wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali heroiczną walkę, dając świadectwo miłości i bezgranicznego oddania Ojczyźnie. Mieli być wymazani z kart historii, ale pamięć o nich przetrwała.

Czcijmy i dbajmy o pamięć Żołnierzy Wyklętych, niech Ich niezłomna postawa będzie dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu oraz takich wartości jak: wolność, honor, solidarność i poświęcenie.

Proszę by dołączyli Państwo do oficjalnych uroczystości, które rozpoczną się Mszą Świętą w Katedrze Wawelskiej o godzinie 9.00. Po nabożeństwie zaplanowano przemarsz do Parku im. dra Henryka Jordana, gdzie o godzinie 11.00 rozpoczną się uroczystości z asystą wojskową w Galerii Wielkich Polaków.

Tam przed pomnikami Żołnierzy Niezłomnych złożymy hołd i kwiaty.

Wiem, że mogę liczyć na Państwa liczną obecność, na obecność Uczniów, Sztandarów Szkół – wspólnie oddajmy hołd Żołnierzom Niezłomnym!

 

Serdecznie zapraszam

Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty