30 listopada 2017

Uwaga dziecko – jak unikać wypadków drogowych z udziałem dzieci?

Wraz z szybciej zapadającym zmierzchem i pogarszającą się pogodą, drogi stają się mniej bezpiecznym miejscem, także dla dzieci. Edukacja najmłodszych jako pieszych, pasażerów czy rowerzystów, ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia ich bezpieczeństwa na drodze.

Bez względu na to w jaki sposób dziecko porusza się po drodze – jako pieszy, rowerzysta czy pasażer – powinno być widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. Jednakże samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wiew jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym. Tu nieoceniona jest rola osób dorosłych, w tym opiekunów i nauczycieli, którzy nauczą najmłodszych prawidłowego zachowania poza domem.

Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do klas pierwszych szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest od 8 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Więcej informacji na stronie: https://akademiapuchatka.pl/pl

Osoba do kontaktu: Paulina Pasieka, Koordynator programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, tel.: (33) 870 82 06, e-mail: p.pasieka@maspec.com.

* * *

Małopolski Kurator Oświaty apeluje o szczególną ostrożność na drogach i zachowanie wszelkich środków prewencji, jednocześnie zwracając się do rodziców oraz nauczycieli z prośbą o prawidłowe edukowanie dzieci i młodzieży w kwestii bycia uczestnikiem ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drodze jest wynikiem posiadanych informacji i umiejętnego zastosowania się do nich. Należy zwrócić uwagę, że „przykład idzie z góry” i najlepiej wpojoną wiedzą jest ta, którą dorośli sami praktykują, przekazując ją jednocześnie najmłodszym.