21 maja 2024

Zaproszenie na Wystawę „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” w Muzeum AK w Krakowie

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, w imieniu dyrektora Jarosława Szarka ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy pt.: „Poeci Podziemia. Słowo i Czyn”, przygotowanej przez krakowskie Muzeum Armii Krajowej we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, który odbędzie się 5 czerwca 2024 roku o godz. 12.00 w Krakowie, w Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12.

Wystawa powstała w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą Powstania Warszawskiego. Ekspozycja przywołuje postaci twórców Polski Podziemnej, a także strażników jej pamięci Stanisława Balińskiego i Zbigniewa Herberta. To pierwsza tak szeroka prezentacja pokolenia młodych poetów, których – mimo różnic pochodzenia i poglądów politycznych – połączyły talent literacki i pragnienie walki o Polskę Niepodległą.

Na ekspozycji zapoznamy się ze świadectwami twórczości wybitnych poetów, wśród nich legendarnych już i znanych m.in.: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wacława Bojarskiego, Tadeusza Gajcego, Krystyny Krahelskiej, Andrzeja Trzebińskiego, a także tych zapomnianych m.in.: Teresy Bogusławskiej, Zbigniewa Chałki, Grażyny Chrostowskiej, Juliusza Krzyżewskiego, Ewy Pohoskiej, Zygmunta Jana Rumla, Jerzego Szewczyka. Większość z nich zapłaciła za swoje wybory śmiercią.

W poetyckim i dramatycznym kształcie scenograficznym wystawy wybrzmią słowa bohaterów skierowane do nas, żyjących tu i teraz, w rzeczywistości Polski współczesnej.

Przypomnienie postaw twórców pokolenia Polski Walczącej w krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” poświęconym działalności Polskiego Państwa Podziemnego jest naszą powinnością.

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt.: „Poeci Podziemia. Słowo i Czyn” 5 czerwca 2024 r. o godz. 12.00 siedziba Muzeum Armii Krajowej  im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie ul. Wita Stwosza 12.

Czas trwania wystawy od 05.06.2024 r. do 02.10.2024 r.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Armii Krajowej.

Plakat Poeci Podziemia. Słowo i czyn

Załączniki