30 kwietnia 2020

Apel o Ratowanie Polskiej Książki

Szanowni Państwo

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych

Nauczyciele i Rodzice

Zachęcam Wszystkich Państwa do zainteresowania akcją Ratowania Polskiej Książki, która podyktowana jest skutkami stanu epidemii i związanych z nim ograniczeń dla branży wydawniczo-księgarskiej, co ostatecznie prowadzi do jeszcze większego spadku czytelnictwa, o które zabiegamy przecież od wielu lat różnymi propozycjami, akcjami społecznymi, konkursami czytelniczymi, etc.

Apel o Ratowanie Polskiej Książki do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został przygotowany przez Wydawnictwo Biały Kruk, a podpisany przez wielu polskich intelektualistów, historyków, profesorów, artystów i autorów, między innymi: Adama Bujaka, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, prof. Aleksandra Nalaskowskiego, prof. Krzysztofa Ożoga, prof. Wojciecha Polaka, prof. Wojciecha Roszkowskiego, Halinę Łabonarską, czy prof. Andrzeja Nowaka. Apel proponuje różne instytucjonalne formy przeprowadzenia akcji. Szkoły, jako środowiska wychowawcze będące najbliżej Czytelnika mają możliwość zarówno dołączenia do Apelu, a zarazem realnego jego wsparcia.

Zbliżający się koniec roku szkolnego jest jak zawsze okazją, by w ramach nagród i podziękowań dla uczniów wzbogacić ich domowe biblioteczki o wartościowe pozycje książkowe, które będą pamiątkami na całe życie.

Zachęcam Państwa, aby wśród nagród znalazły się pozycje o nieprzemijającej wartości – książki polskich autorów, o naszej kulturze, o tradycji i wierze, o wielkich Polakach, szanowane dzieła literackie, prace popularno-naukowe, rodzime książki dla dzieci, książki ukazujące historię i dzień dzisiejszy Polski, piękno naszego kraju i naszego kulturowego dziedzictwa.

 

Z poważaniem

Barbara Nowak

Małopolski Kurator Oświaty