Kraków, 31 marca 2017 r.
Szanowni Państwo
Marszałek Województwa Małopolskiego,
Starostowie, Prezydenci Miast, Burmistrzowie, Wójtowie,
osoby prowadzące publiczne szkoły i publiczne przedszkola,
Dyrektorzy publicznych szkół i publicznych przedszkoli
Województwa Małopolskiego
Szanowni Państwo,
kolejnym etapem realizacji wdrażania reformy edukacji jest przygotowanie organizacji pracy szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2017/2018. Nie później niż do 22 maja 2017 r. wydane zostaną opinie Małopolskiego Kuratora Oświaty dotyczące arkuszy organizacji. Wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Krakowie, którzy będą działać w tym zakresie w imieniu Małopolskiego Kuratora Oświaty, są zobowiązani do współpracy z Państwem tak, aby proces przygotowywania arkuszy organizacji oraz ich opiniowania przebiegał sprawnie i umożliwił zgodne z przepisami prawa przygotowanie pracy w najbliższym roku szkolnym.
W tym celu proszę o przestrzeganie niniejszych zasad, które umożliwią wspólną realizację tego zadania:
I. Proszę o dostarczanie do Kuratorium Oświaty w Krakowie lub właściwych Delegatur dwóch egzemplarzy arkusza organizacji. Po wydaniu opinii – jeden zostanie przekazany do organu prowadzącego, drugi pozostaje w aktach sprawy.
II. Zakres opinii Kuratora Oświaty będzie dotyczył:
- Realizacji szkolnych planów nauczania oraz planów nauczania dla poszczególnych klas.
- Zatrudnienia nauczycieli zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.
- Przestrzegania zasad obowiązkowego podziału na grupy – zgodnie z odpowiednimi przepisami w tym zakresie.
- Zgodności z innymi przepisami prawa oświatowego wpływającymi na organizację pracy szkół i przedszkoli.
W załącznikach nr 1. i nr 2. do niniejszego pisma znajdą Państwo szczegółową informację dotyczącą zakresu informacji, które należy dołączyć dodatkowo do arkuszy organizacji szkół i przedszkoli przekazywanych do Kuratorium Oświaty w Krakowie.
III. Informacje zawarte w arkuszu organizacji muszą w szczególności umożliwić ocenę:
- liczebności poszczególnych grup w przedszkolu, oddziałów, grup wychowawczych oraz wynikających z nich obowiązkowych podziałów na grupy;
- realizacji zajęć, które wynikają ze szczególnych przepisów między innymi: religii/etyki, wychowania do życia w rodzinie, zajęć doradztwa zawodowego;
IV. Przy opracowywaniu arkusza organizacji szkoły należy przestrzegać:
- przydzielania zajęć nauczycielom zgodnie z posiadanymi i udokumentowanymi kwalifikacjami do prowadzenia danych zajęć;
- przydzielania liczby godzin ponadwymiarowych z naturalnego przekroczenia wynikającego ze szkolnych planów nauczania.
V. Zwracam uwagę, że zgodnie z zapisem art. 323 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) w przypadku szkoły, do której odpowiednio z dniem 1 września 2017 r., z dniem 1 września 2018 r. albo z dniem 1 września 2019 r. zostanie włączone gimnazjum, arkusz organizacji ośmioletniej szkoły podstawowej odpowiednio na rok szkolny 2017/2018, 2018/2019 albo 2019/2020 opracowuje dyrektor tej szkoły we współpracy z dyrektorem dotychczasowego gimnazjum.
W naszej opinii – w proces wyrażania opinii Rady Pedagogicznej o projekcie arkusza organizacji szkoły, w którą będzie włączone gimnazjum, winna być zaangażowana również społeczność nauczycielska gimnazjum. Wspólne zebranie dwóch rad pedagogicznych pozwoliłoby poznać stanowiska nauczycieli obydwu szkół w kwestii projektowanych rozwiązań.
Będziemy również zamieszczać na naszej stronie internetowej wszelkie informacje dotyczące organizacji pracy szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2017/2018.
Załączniki:
- Zakres informacji dołączonych do arkusza organizacji szkoły lub przedszkola;
- Wzór imiennego wykazu nauczycieli przewidywanych do zatrudnienia w roku szkolnym 2017/2018 (…);
- Harmonogram sporządzania, opiniowania i zatwierdzania arkuszy organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli na rok szkolny 2017/2018.