15 września 2023

Nawigacja w każdą pogodę

Z przyjemnością informujemy, że od dzisiaj ruszają zapisy do trzeciej edycji Szkolnej inicjatywy profilaktycznej Nawigacja w każdą pogodę, współfinansowanej z programu Ministra Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Udział w tegorocznej edycji projektu jest bezpłatny dla 1000 szkół, które zgłoszą się jako pierwsze.
Serdecznie Państwa zapraszamy do zapisów.

Startujemy od 12 września 2023 r.

Zgłoś swoją szkołę do Programu

Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę (w skrócie NWKP) jest adresowana do szkół podstawowych (głównie klasy VI-VIII) oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych. Służy ona do diagnozowania i wzmacniania kondycji psychicznej uczniów oraz pomaga w budowaniu dobrego klimatu szkoły.

Składa się z 5 elementów:
1. Zestaw materiałów badawczych
(ankiety online dla młodzieży, rodziców i nauczycieli gotowe do przeprowadzenia badań w szkole – szczegółowy raport z badań przesyłany jest szkole w ciągu 2 dni od ich zakończenia),
2. Zestaw materiałów profilaktycznych
do wykorzystania w pracy wychowawczo-profilaktycznej z uczniami (gotowe scenariusze lekcji i prezentacji uwzględniające konkretne wyniki badań w danej szkole oraz zbiór inspiracji do tworzenia własnych zajęć), 
3. Dostęp do aplikacji internetowej
, która zawiera w/w materiały oraz materiały szkoleniowe,
4. Szkolenie
 przygotowujące do przeprowadzenia zajęć NWKP w szkole.
5. Superwizje wspierające koordynatorów szkolnych i wychowawców w realizacji Programu

Każda szkoła, która zrealizuje pakiet działań badawczo-profilaktycznych otrzyma certyfikat poświadczający realizację programu zgodną z założonymi standardami.

W tym roku proponujemy Program w zaktualizowanej formule – nowe ankiety do badań, nowe ćwiczenia, konspekty, zadania. Aktualizacje oparte są o wnioski i rekomendacje raportu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie” (IPZIN, maj 2023).

Każda szkoła może dołączyć do programu w dowolnym momencie w ciągu roku i realizować go według własnego tempa i harmonogramu. 
Startujemy od 12 września.

 

Jeśli brali Państwo udział w NWKP w ubiegłych latach wystarczy, że koordynator zaloguje się do aplikacji.

Zaloguj się do aplikacji

 

Jeśli są Państwo zainteresowani bezpłatnym udziałem w tegorocznej edycji projektu zapisy startują od dzisiaj.

Zapisz swoją szkołę

 

W ciągu dwóch lat ponad 350 szkół zrealizowało pełny cykl działań składających się na NWKP i zostało nagrodzonych Certyfikatem!

Aż 97% szkolnych koordynatorów stwierdziło, że jedną z najbardziej przydatnych rzeczy w realizacji szkolnej inicjatywy profilaktycznej NWKP, była szybka i aktualna diagnoza kondycji psychicznej młodzieży. Większość uznała także, że można je wykorzystać do aktualizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

Z doświadczenia szkolnych koordynatorów NWKP:

„Jestem pedagogiem w dużej szkole. Nawigacja w Każdą Pogodę jest pierwszym programem, którego realizacja mnie nie obciążyła dodatkowo. Ktoś za mnie przeprowadził badania i podał gotowe wyniki. Mało tego, otrzymałam gotowe prezentacje z wynikami. Czułam się jakbym otrzymała prezent.”

„Program daje przydatne materiały w postaci ankiet do diagnozy wszystkich czyli uczniów, nauczycieli i rodziców. Przedstawione wyniki diagnozy są wyczerpująco opisane i zwizualizowane, ponadto są ciekawe scenariusze, które mogą być wykorzystane także po zakończeniu programu.”

Jeżeli chcą Państwo skorzystać z diagnozy w ramach NWKP zapraszamy do zgłoszenia swojej szkoły już dziś!

 

Zapisz szkołę i uzyskaj dostęp do diagnozy NWKP

 

Szkolna inicjatywa profilaktyczna to także obszerny zestaw materiałów profilaktycznych. Zawiera on zarówno gotowe scenariusze lekcji uwzględniające wyniki badań przeprowadzonych w danej szkole, jak również inspiracje do tworzenia własnych zajęć wspierających kondycję psychiczną młodzieży.

 

Z doświadczenia szkolnych koordynatorów NWKP:
„Dobrze przygotowane materiały zdecydowanie ułatwiły przeprowadzenie zajęć. Gotowe prezentacje dokładnie dopasowane do scenariuszy były bardzo dużym ułatwieniem”

„Program jest bardzo uniwersalny, można dostosować go do indywidualnych potrzeb każdej klasy i modyfikować…”

„9 wskazówek, na których bazuje program są naprawdę przydatne w codziennym życiu uczniów, a także nauczycieli i rodziców…”

Zgłoś swoją szkołę i uzyskaj dostęp do materiałów NWKP

 

NWKP bazuje na darmowej, intuicyjnej aplikacji internetowej. Daje ona dostęp do wszystkich materiałów merytorycznych umożliwiając zapoznanie się z projektem oraz jego realizację w szkole.

Dla szkolnych koordynatorów oferujemy przeszkolenie online z działania aplikacji i wszystkich narzędzi. Najbliższe szkolenie już we wrześniu.

 

Z doświadczenia szkolnych koordynatorów NWKP:
„Największym atutem, biorąc pod uwagę specyfikę pracy nauczyciela, jest darmowe przeszkolenie. Organizatorzy zapewniają gotowe scenariusze zajęć, dzięki czemu nawet najmniej  doświadczeni wychowawcy mogą z łatwością zaangażować się w projekt.

Jeśli chcą Państwo bliżej zapoznać się z naszymi narzędziami zachęcamy, by zapisać szkołę już dziś!

 

Zapisz szkołę do NWKP

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode/
Zgłoszenia do projektu:
https://ipzin.org/nwkp_rejestracja/

Zapraszamy do współpracy!